گـوناگـون   ( شماره 17  )

دکتر فـریدون فـرخـزاد ،

فرزند پاک و شایسته ایران که بدست جلادان رژیم اسلامی جان خویش در راه آزاده گی اش از دست داد

یادش گرامی و فریادش رسا باد.  فریاد های دکتر فریدون فرخزاد هنگامیکه همه ماها در خواب غفلت بودیم !

فريدون فرخزاد درآلمان تحصيل كرده و داراى درجه دكتراى علوم سياسى بود. متولد هزار و سيصد و پانزده در شهر تفرش، و برادر شاعر مشهور فروغ فرخزاد بود.

فريدون فرخزاد، به جز دكتراى علوم سياسى، شاعر، نويسنده، هنرپيشه ، خواننده ومبتكر چندين برنامه و شو تلويزيونى، از جمله شو موفق (ميخك نقره اى) در ايران بود.

كتاب شعر: (در نهايت آغاز جمله است عشق) به فارسى،  وكتاب شعر ديگرى  به زبان آلمانى از  آثار اوست. آخرين كتاب او به نام (من از مردن خسته ام) در مورد قدرت طلبى عناصر مذهبى بود.

فرزندش رستم، از آنيتا، همسر آلمانى اوست. دومين همسر او‌ايرانى بود.

پس از حكومت رژيم اسلامى، مجبور به زندگى مخفى و بالاخره، ترك وطن شد. در كشور هاى مختلف همراه با ميليون ها ايرانى ديگر طعم آوارگى را چشيد تا نهايتأ در آلمان، كه قبلأ ازآنجا فارغ التحصيل شده بود، ساكن شد .

در سال هاى جنگ ايران و عراق، بار ها به اردوگاه اسراى ايرانى در عراق، سفر كرد و بسيارى از كودكان اسير ايرانى را به اروپا انتقال داد، كه با خانواده هاى پذيراى، ايرانى و اروپائى به زندگى پرداختند.

در فيلم(وين عشق من) در كنار هنرپيشه معروف زن اطريش،  نقش يك حزباللهى را ايفا كرد.

ازآن پس بر عليه جمهورى اسلامى به افشاگرى پرداخت. بى توجه به تهديد هائى كه ميشد: نوشت، سرود، آواز سر داد، به كشور ها مسافرت كرد، فرياد زد، سخنرانى كرد و بدون هيچ سازش و زد و بند مالى .. با همه علم، هنر، استعداد و انرژى،  ايران و جهانيان را به دورى و مبارزه با رژيم فرا خواند...

سرانجام،.. با ضربات متعدد چاقو كشته شد.

پنجشنبه ساعت يازده شب، شانزدهم مرداد هزار و سيصد و هفتاد و يك - ششم آگست هزار و نهصد نود و دو ، در شهر بن آلمان  درمحل سكونتش او را يافتند.

 

 

01  02  03  04  05  06  07  08  09  10

از همه هم میهنان  میهن پرست درخواست می شود که نوشته ها و  فیلم های سخنرانیهای این بزرگوار را برای ما ارسال فرمایند تا با کمک شما و بزودی مجموعه ای از سخنرانیها و فعالیتهای فرهنگی و سیاسی این ابر مرد و فرزند آریابوم  را در سایت ایرانبانان داشته باشیم .

18  )  <<  گـوناگـون  >>  ( 16  )

 
 

Send mail to admin@iranbanan.com   with questions or comments about this web site.

 
 

Copyright © 2006  The Cultural Foundation of Iranbanan